Кто на сайте
Сейчас 78 гостей онлайн
Реклама I

Free counters!

Главная Materiāli latviešu valodā Vīnogu audzēšana laukā - 2011.gada rezultātu apkopojums


Vīnogu audzēšana laukā - 2011.gada rezultātu apkopojums

2011. gada sezona „Vīnogu Dārzā”

2010./2011. gada ziema atkal bija ļoti auksta (temperatūra laukā pārsniedza -30°C atzīmi) kaut arī ar atkusni ziemas vidū. „Vīnogu Dārzā” atkušņa laikā sniegs saplaka līdz minimumam. Vietām varēja redzēt egļu zarus, ar kuriem apsegti vīnkoki. Atkusnis, it sevišķi janvāra mēnesī, var kaitēt ziemojošiem augiem, jo tiem ir beidzies fizioloģiskais miera periods un ir iestājies nākamais posms – piespiedu miera periods.

Edgars Zihmanis, agronoms

Šajā posmā vīnkoku aktīvu augšanu kavē tikai zema temperatūra. Ja temperatūra ilgstoši atkušņa laikā paaugstinās līdz +7°C +10°C vīnkoks sāk pastiprināti sintezēt augšanas stimulatorus, palielinās vielmaiņas intensitāte. Rezultātā vīnkokam strauji krītas pumpuru salcietība un ziemcietība kopumā. Un, ja decembrī vīnkokam salcietība bija -25°C, tad pēc šāda atkušņa janvārī vai februāra sākumā vīnkoks var neizturēt pat -10°C salu. Tātad ir skaidrs, ka vīnkoki ziemas sākumā (sākoties salam) ir jāsedz. Vīnkoku piesegšana tos pasargā ne tikai no aukstuma, bet iestājoties atkusnim arī no pārmērīga siltuma. Tā piemēram pazeminoties temperatūrai līdz -32°C zem egļu un agrotīkla kā arī 25 cm sniega seguma temperatūra sasniedza tikai -4,9°C. Savukārt temperatūrai īslaicīgi paaugstinoties līdz +5°C, zem seguma +1°C.

Līdz ar to sākoties pavasarim nekādu pārsteigumu nebija, – visi vīnkoki pārziemoja labi. Ja 2010. gada pavasaris bija salīdzinoši vēss, tad 2011. gadā tas bija normas robežās un agrākajām vīnogu šķirnēm kā Dovga un Cīravas Agrā vīnogas bija ēdamas jau 1. augustā!!! Nopriecājos, ka šogad raža būs īpaši agri, taču ar augusta sākumu iestājās lietains un vēss laiks, kas arvien attālināja pārējo šķirņu vīnogu ienākšanos. Praktiski lielākai daļai vīnogu ienākšanās laiki sakrita vai bija ļoti tuvu pagājušā gada rezultātiem. Tā augusta vidū ienācās Elegant Sverhraņij ar skaistiem izlīdzinātiem un blīviem ķekariem un Liepājas Dzintars. Ja citus gadus ogas atstāju pie augiem līdz pat 2-3 nedēļām, tad šogad mitro laika apstākļu dēļ ogas stipri bojājās un bija jānovāc savlaicīgi. Tas iespaidoja vīnogu degustāciju septembrī, jo agrās vīnogu šķirnes vairs nebija iespējams nodegustēt.

Ungāru izcelsmes šķirne Kristall Latvijas apstākļos sevi pierādīja kā stabila un ražīga šķirne. Lai arī ogas ir mazas (līdzīgas Liepājas Dzintaram) un paredzētas vīna ieguvei, degustācijās cilvēki to novērtēja arī kā galda vīnogu. Līdzīgi ir ar Latvijā jau pārbaudītu vīnogu šķirni Supaga. Supaga ir labruskas tipa vīnoga, tai ir izteikta ananāsu garša, jūtams recekļains mīkstums. Šo šķirni var audzēt ne tikai vīnam un kā galda, bet arī apaudzēt lapenes.

Augusta beigās sāka nogatavoties vairums vīnogu šķirņu ogas. Sakarā ar lielo mitruma daudzumu ogu nogatavošanās fāzē tās bija iespaidīgas izmēros. Vienas no lielākajām „Vīnogu Dārza” ogām bija vīnogu šķirnei „Kokl Belij”, kaut arī ķekari nebija lieli- ap 400 gr. Gandrīz tāda paša izmēra ogas bija arī vīnogu šķirnēm „Flora”, „Arkadija”, „Novij Podarok Zaporožju”, „Denal” . Šķirni „Arkadija” slikto dzinumu nobriešanas dēļ iesaku stādīt siltumnīcā, bet vīnkopjiem ar stāžu mēģināt audzēt laukā,- raža šajā gadā bija iespaidīga un jau otro gadu stabila – 5 ķekari – 5 kg! Par „Novij Podarok Zaporožju” jāsaka, ka šī augstražīgā vīnogu šķirne nebeidz pārsteigt – ķekaru svars 700 gr.- 1000gr. Vīnkokam piektais gads, atstāti10 zari un 7 ķekari.

Pie jau sevi pierādījušām bezsēklu vīnogu šķirnēm „Kišmiš Zaporožskij”, „Reliance” un „Einset Seedles” pievienojās „Rusbol” ar 800 gr. lieliem ķekariem, kā arī jaunums „Somerset Seedles” - mazas sārtas odziņas bez sēklām ar patīkamu meža zemeņu garšu, ķekari blīvi 150-200 gr. smagi. Šī vīnogu šķirne savas ziemcietības dēļ ļoti izplatīta ir Igaunijā. Nevar nepieminēt arī vīnogu šķirni „Viktorija” ar aveņu sarkanām, vienas no garšīgākajām ogām. Šķirnei ir ļoti laba ziemcietība.

Šogad labu ražu deva arī vīnogu šķirnes „Vostorg Ideaļnij” un „Novoje Stoletije”. Raksturīgi šķirnei „Vostorg Ideaļnij” ogas ir ļoti saldas, lai gan izmēros nav īpaši lielas.

Tā kā rudens šogad bija īpaši garš, oktobrī paspēja nogatavoties tāda vēla vīnogu šķirne kā FVR-7-9, kuras ogas izmēri ir kā plūmes šķirnei „Skoroplodnaja”. FVR-7-9 ir laba dzinumu nobriešana un ziemcietība. Šo īpašību dēļ ieteicama siltumnīcās, kur vīnkoku no 3-4 audzēšanas gada uz ziemu var nesegt. Mazliet līdz gatavībai pietrūka vīnogu šķirnei „Suručenskij Belij”, kura ir Moldāvijas standarta šķirne ar 140 dienu veģetācijas periodu. Ķekaru svars un ogu izmēri ir līdzīgi „Dovgai”. Perspektīvas, audzēt Latvijā šo šķirni, es nesaredzu.

Izteikti slikti šo vasaru apputeksnējās vīnkoki, it sevišķi tām šķirnēm, kurām tādas problēmas var būt (Timur, Denal), kā arī šķirnes ar funkcionāli sievišķiem ziediem (Liepājas Dzintars, Flora, PZA-8-11, Viktorija). Pie sliktas vīnkoku apputeksnēšanās ogas mēdz būt bez kauliņiem un ir mazāka izmēra. Iespējams tas saistīts ar bargo ziemu (biteniekiem aizgāja bojā līdz pat 50% bišu saimju). Katrā ziņā no sievišķā zieda tipa vīnogu šķirnēm nevajadzētu atteikties, jo tās ir arī ļoti ražīgas šķirnes. Jāievēro vienkārši noteikumi,- blakus jāstāda apputeksnētājšķirne.

Par vīnogu slimībām. „Vīnogu Dārzā” īstā miltrasa parādījās tikai siltumnīcā un arī vēlu septembrī, kad ogas jau bija novāktas. Migloju ar satrūdējušu kūtsmēslu novilkumu. Laukā pirmās neīstās miltrasas pazīmes iezīmējās jūlija sākumā un uz visiem labruskas tipa vīnkokiem, no jaunajām lielogu šķirnēm uz „KarMaKod”, un uz bezsēklu vīnogas „Korinka Ruskaja”. Pēdējā slimoja spēcīgi (4 balles) un tika iznīcināta kā nevērtīga ogu kvalitātes ziņā un slimībneizturīga. Neīsto miltrasu var apkarot ar 0,7-1% Bordo šķīdumu.

Kopumā 2011. gadu varētu raksturot kā labu gadu vīnkokiem. Samērā karsta vasara un vēls rudens nodrošināja labu vīnkoku zaru nobriešanu un sagatavošanos ziemai.

Lai Jums šogad laba vīnogu raža!

Uz tikšanos „Vīnogu Dārzā”!

Обновлено (14.01.2013 23:03)

 
Реклама


Сотрудничество
Полезные ссылки:


Портал садоводства.


Садовая техника для профессионалов.


WEB-дизайн, компьютерная графикаОбщество "Лангала"
Facebook
Яндекс.Метрика